30000BPH Automatic Solid Industrial Inkjet Printing Machines For Bottles
ZhangJiaGang Filldrink machinery Co.,Ltd
Contact Now
Brand Name : Fill Drink
Model Number : YM-100
Certification : CE ISO
Place of Origin : China
MOQ : 1 set
Price : 350USD
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100 sets per month
Delivery Time : 15 days
Packaging Details : wood packing
Machine Material : SUS 304
Warranty : 1 years
Dimension : 440*345*300mm
Name : Solid Ink Roll Coding Machine
Color : As requested
Power : 180kw
Applicatioin : Beverage/Beer/Juice/Cola/PET Water bottles
Packing Material : PE Film
Contact Now
30000bph Capacity Automatic Solid Inkjet Printing Equipment For Bottles
Features of Inkjet Printer :
1. Perfect Touch Screen Type Interface,Convenient for Operating.
2. Multi-Language Data Base,More Than 20 Kinds of Languages Available.
3. BCD System for Complicated Printing Requests.
4. Core Type Ink System,Convenient for Maintenance.
5. Stainless Steel Cabinet,Easy for Protection and Maintenance.
6. Intelligent Auto-Cleaning Print Head.
The details of product:
Technical parameters:
Model YM-100
Voltage AC 220/50V 110/60HZ
Power 180W
Solid Ink Roller 35*32MM
Printing Speed ≤300Pcs/min
Object Size L: 50-500mm W: 30-190mm
Max Printing Line
T type(10.5PT):11Lines(Max.10 Types/Line)
R Type(10.5PT):8 Lines(Max.8Types/Line)
Printing Size Within 60 - 250mm
Type Size
2*1.5mm(8PT) 2.5*2mm(9PT)
3*3mm(10.5PT) 4*2.5mm(18PT)
Net Weight 23kg
Dimension 440*345*300mm